Z historie hasičského sboru Březová

Je to již více než 120 let, co byl založen dobrovolný hasičský sbor v Březové.

Při svém založení v roce 1886 měl sbor celkem 69 členů a to i občany z okolních obcí.Prvním velitelem byl zvolen Antonín Balhar.

V roce 1909 se ustavila ,,Hasičská župa Vítkovská", do niž z počátku spadaly jen tři sbory: Březová, Větřkovice a Lesní Albrachtice.

V roce 1914 měl sbor 33 členů, kteří museli narukovat do armády, takže do roku 1918 zůstalo v obci jen šest hasičů a spolková činnost byla na čtyři roky přerušena.

V prosinci 1919 se konala valná hromada, která po dolpnění sboru o nové členy, zvolila funkcionáře a obnovila činnost.

Počínaje rokem 1928 byl v každém sboru zvolen starosta sboru.Prvním starostou v Březové byl Josef Ehler,  který po odstoupení v roce 1936 byl za svou dlouholetou záslužnou činnost jmenován ,,čestným starostou" .

V roce 1938 za okupace německým vojskem byla existence dobrovolných hasičů přerušena. První schůze se konala v srpnu 1945.Od této chvíle měl sbor 59 členů.

V rámci akce ,,Pomoc Slezsku" v roce 1946 převzal záštitu nad obcí ONV v Klatovech a v roce 1948 se stalo našim ,,kmotrem" město Nová Paka.Přátelské styky novopackých hasičů s našimi trvají dosud.

Od roku 1967 má sbor žákovské družstvo, které vede p. Jiří Mareth st. a družstvo žen, které vzniklo v roce 1977.Hasičský sbor se do těchto let rozrostl na počet 83 členů  z toho 62 mužů, 10 dorostenců 6 žáků a 5 žen.

Při 100. výročí založení sboru byla provedena kompletní rekonstrukce hasičské zbrojnice, proběhly oslavy za účastí ,,kmotrů" z Nové Paky, konalo se námětové cvičení a pohárová soutěž s taneční zábavou.

V květnu 1991 byla obnovena další tradice hasičů oslavy sv.Floriána. V červnu 1995 jsme se zůčastnili oslav 120.výročí založení has.sboru ,,kmotrů" v Nové Pace.

Každoročně se pořádá setkání měst a obcí se společným názvem Březová. U nás se toto setkání konalo v roce 2000, kde naše družstvo obsadilo 1 místo, které v roce 2001 obhájilo na setkání obcí v Březové u Uherského Brodu.